PRE NÁŠ DOM

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Hliníkové systémy ALUMISTR SE menia vizáž domov

Atypické tvary balkónov, atraktívne zábradlie s farebnými výplňami, nadčasové kombinácie skla a hliníku. K premene paneláku alebo starej šedivej bytovky v modernú princeznú dnes majú architekti k dispozícii ďaleko zaujímavejšie nástroje než len farbu fasády. Stačí si iba vybrať.

 

 

Revitalizácia ako šanca pre nové nápady

Byty v panelových domoch sú v posledných rokoch stále žiadanejšie, ich ceny rastú a spolu s nimi sa zvyšujú aj štandardy bývania. Obyvatelia sídlisk už od modernizácie neočakávajú iba úsporu za vykurovanie, ale tiež zväčšenie balkónu či lodžie a skrášlenie vonkajšieho vzhľadu. A čo je ešte dôležitejšie, panelové domy s dobre nastavenými príspevkami do fondu opráv dnes disponujú dostatočnými prostriedkami na to, aby v rámci revitalizácie povýšili úžitkovú hodnotu bytov i exteriérov stavieb na úplne novú úroveň. Navyše pribúda zákaziek na “druhé kolo” modernizácie, kedy v prvej fáze niekedy pred dvadsiatimi rokmi prebehlo iba zateplenie fasády, ale dnes si obyvatelia žiadajú tiež nové zábradlie a zasklenie balkónov. Architektom sa tak otvára zaujímavá šanca k uplatneniu nápadov, ktoré zďaleka nemusia ostať len u farebného stvárnenia. Realizácie z posledných rokov dokazujú, aké rôznorodé možnosti im súčasné hliníkové systémy ponúkajú.

Z lodžie ďalšia miestnosť

Častou bolesťou panelákových bytov je nedostatok priestoru na úzkych lodžiách. Riešením môžu byť betónové balkóny, ktoré sa vsunú do lodžie a zväčšia plochu napríklad z 3 x 1 m na takmer 3,5 x 2,5 m. Investíciou približne 100 tisíc korún tak majitelia bytu získajú prakticky novú miestnosť lákajúcu k posedeniu. Pokiaľ zábradlie doplnia zasklievacím systémom, môžu balkón užívať i celoročne. Farebné výplne zábradlia oživia vonkajší vzhľad domu, ale z vnútornej strany sa väčšinou dáva prednosť bielej, ktorá neuberá svetlo a ladí s každým interiérom.

Zábradlie dokáže divy

Preč sú časy, kedy sa jednotlivé sídliskové domy predháňali v krikľavosti navzájom neladiacich fasád. Ďaleko elegantnejšiu premenu vzhľadu ponúkajú hliníkové zábradlia s farebnou výplňou. Zábradlie obyvateľom zaisťuje bezpečnosť, súkromie, ale zároveň má prepúšťať svetlo a pri posedení nebrániť výhľadu. Riešením sú sklenené priehľadítka ako zaujímavý členiaci prvok, ktorý celé zábradlie opticky odľahčí.

Farebnosť výplne by mala koncepčne naviazať na fasádu. K výraznej farbe fasády ladí výplň z mliečneho skla, naopak dom s nenápadnou fasádou si môže dovoliť sýtejšie a krikľavejšie balkóny.

A pozor, bonus navyše!

Riešenie spoločnosti ALUMISTR SE vynáša zábradlie na hliníkových konzolách pred stávajúcu podestu, čím rozširuje plochu balkónu či lodžie. Obyvateľom bytov sa tak vracia úžitková plocha, o ktorú ich pri revitalizácii pripravuje zateplenie.

Nebojme sa atypických tvarov

I pravouhlé tvary majú svoju eleganciu, ale pri rekonštrukcii nemusí ostať len pri nich. Keď investor uprednostní estetiku pred cenou, môže vzniknúť veľmi zaujímavé riešenie s lomeným alebo zaobleným zábradlím, ktoré vhodne doplňuje bezrámové zasklenie. Dom s nepravidelným pôdorysom potom skôr než panelák pripomína novostavbu škandinávskeho typu, ako sa to podarilo napríklad v Hradci Královej.

Ďalšie možnosti atypického riešenia ponúka systém oceľových závesných balkónov s hliníkovým plášťom a zábradlím, ktoré je možné osadiť zasklením. Novinku spoločne vyvinuli spoločnosti PEKSTRA a ALUMISTR a dá sa využiť aj tam, kde klasická montáž betónových balkónov naráža na konštrukčné a administratívne prekážky.

Viac informácií nájdete na www.alumistr.cz

Kontakt:

ALUMISTR SE

U Výzkumu 603

664 62 Hrušovany u Brna